מבנים עסקיים שונים, השלכות משפטיות ושיקולי המס בכל מבנה?

בבואך להקים עסק חדש עליך לבחון מהו המבנה העסקי החיוני ביותר עבורך ועבור העסק שלך, להלן נסקור בקצרה מספר מבנים עיקריים נפוצים:

  1. עוסק מורשה – במבנה זה הבעלים והעסק נחשבים לישות אחת, וכתוצאה מכך אחריות אישית בלתי מוגבלת לחובות והתחייבויות העסק, רווחים והפסדים מדווחים בדוח המס האישי של הבעלים (העוסק המורשה). הבעלים משלם מס הכנסה על רווחי העסק לפי שיעור מס ההכנסה השולי (האישי) שלו.
  2. שותפות – שותפויות בישראל יכולות להיות שותפויות כלליות או שותפויות מוגבלות. שותפויות כלליות כרוכות באחריות משותפת וניהול בין השותפים. שותפויות מוגבלות מאפשרות לחלק מהשותפים אחריות מוגבלת בעוד שלאחרים יש אחריות מלאה. שותפויות מחייבות הסכם בכתב המפרט את תנאי השותפות, רווחים והפסדים מדווחים בדרך כלל על דוחות המס האישיים של השותפים. שותפים משלמים מסים על חלקם בהכנסות השותפות, ללא קשר לחלוקה.
  3. חברה בע"מ – חברות בע"מ מספקות הגנה על אחריות מוגבלת לחברים, תוך הפרדת נכסים אישיים מהתחייבויות עסקיות והגבלת האחריות שיש לבעלי המניות לסכום שהם השקיעו או לאחוז החזקת המניות שלהם בחברה, החברים יכולים לבחור את מבנה הממשל שלהם ולפרט תהליכי ניהול וקבלת החלטות בתקנון. חברה בע״מ לא נסחרת על ידי הציבור, ולכן את אחריות החברה נושאת החברה עצמה, שהיא ישות משפטית עצמאית ונפרדת מבעליה. בחברה בע״מ בעל השליטה מחויב בפתיחת תיק במס הכנסה ובהגשת דו״ח שנתי. מעבר לכך החברה היא זו העומדת מול רשויות המס.
  4. תאגיד – חברה "רגילה" (חברה בעלת מניות) – תאגידים בישראל הם ישויות משפטיות נפרדות מבעלי המניות, המספקות הגנה על אחריות מוגבלת. ישנם שני סוגים עיקריים: תאגידים פרטיים וציבוריים, לכל אחד דרישות רגולטוריות ספציפיות. לתאגידים יש מבנה רשמי עם בעלי מניות, דירקטוריון ונושאי משרה, תאגידים פרטיים חייבים במס הכנסה. בעלי המניות משלמים מסים על דיבידנדים שהתקבלו, אשר עשויים להיות כפופים לניכוי מס במקור.

בחירת המבנה העסקי הנכון בישראל היא החלטה משמעותית שאמורה להתאים לצרכים הספציפיים של העסק, היעדים והנסיבות, והכל במסגרת הדין החל. התייעץ עם אנשי מקצוע בתחום המשפט והמיסוי הבקיאים בדיני החברות הישראליים כדי לבצע בחירה מושכלת המותאמת למצבך.

רוצה הכוונה וייעוץ מקצועי בנושא זה?

שלח הודעה ישירה ונשמח לחזור אליך.

כרמית ודיסלבסקי, עו"ד נוטריון ומגשרת מוסמכת.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

עוד בנושא

מה זו צוואה הדדית?

צוואה הדדית זו צוואה במסגרתה שני בני הזוג מורישים ומצווים את כל רכושם לבן הזוג שיוותר בחיים לאחר מותם. צוואה זו ניתן לערוך בין אם במסמך אחד או בין אם

קרא עוד >>
אתגרים נפוצים בהקמת סטארטאפ

ישנם לא מעט אתגרים בהקמת סטארטאפ! להלן, מספר סוגיות בודדות (אין המדובר ברשימה מקיפה של סוגיות) שיש לקחת בחשבון במסגרת הקמת המיזם: בחירת הישות המשפטית / המבנה העסקי המתאים ביותר

קרא עוד >>

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם: